تبلیغات
کربلا - اخلاقتو خوب كن

کربلا، ما را نیز در خیل کربلاییان بپذیر...

اخلاقتو خوب كن

 

نوع مطلب: دین و ایمان ،اجتماعی ،

اخلاق به مجموعه رفتارهایی گفته می شود كه انسان نسبت به دیگر افراد جامعه و در اجتماع انجام می دهد یا نوعی عكس العمل در مقابل رفتار دیگران.
حسن خلق علاوه بر اینكه رفتار مردم نسبت به ما را بهبود می بخشدو باعث آرام تر شدن زندگی شخصی می گردد بلكه رضایت پروردگار هستی را در بر دارد كه هدف نهایی هم در هر فعلی باید خدا باشد.
گشاده رویی سرآغاز نیكی است. این جمله از حضرت علی(ع) به خوبی اهمیت حسن خلق را به ما می فهماند.
بچه ها وقتی سر چیزهای كوچیكشون بحث و جدل و نزاع (از نوع خودشون) را دارند، بعد از اندك زمانی دوباره همون رفیق صمیمی قبلی میشن و این چیزی نیست جز اینكه "فطرت انسان، فطرت دوستی است با برادرانش. دشمنی یك فطرت ثانوی است كه در انسان پیدا می شود. دوستی یك فطرت ابتدایی انسان است. بچه كوچكی كه متولد شده است، این رحمت و دوستی در او ظاهر است." (امام خمینی(ره))
اگر بخواهیم علل بداخلاقی و پرخاشگری را بررسی كنیم، به نتایج زیادی می رسید كه عمده آن (كه به ذهن من آمده است) به چند قسم زیر است البته برای هركدومشون هم میشه راه چاره ای پیدا كرد. وقتی دردی هست مطمئناً درمان آن هم وجود داره.
1.    كم بودن تحمل فرد: مثل این قضیه كه وقتی مسافری به مدینه آمده بود و داشت به لعن و نفرین به حضرت علی(ع) می فرستاد. امام حسن(ع) به اون رسید و بهش گفت: چیه؟ چی شده؟ مسافری؟ بیا بریم خونه ما یه آبی، غذایی بخور، یه استراحتی بكن حالت جا بیاد.
طرف وقتی بعدش فهمید كجا رفته بوده و امام حسن كی بوده، از خجالت آب شده. من هم بودم همین میشدم. امام حسن فقط تحمل كرد و در لحظه تصمیم گرفت چه كاری را باید انجام دهد و بهترین كار ممكن را انتخاب كرد.
مانند ما كه چند دقیقه پشت یك ماشین متوقف شویم و ترافیكی باشد، فحش بر زمین و زمان می دهیم و صدای بوقمان بر آسمان هفتم است.
2.    روحیه كثیف اوباشگری: روحیه اوباشگری به نسبت خیلی خطرناك است چرا كه دیگر قواعد و اصول اخلاقی هم زیر پا گذاشته می شود تا فرد خود را یك فرد خشن و بی رحم جلوه دهد و طرف مقابلش را به لرزه در آورد كه بسبارش را دیده ایم.
4.    خودخواهی: خودخواهی باعث میشود كه در شرایطی كه حتی حق با ما نیست، بد اخلاقی كنیم و چیزی بیشتر از حقمان طلب كنیم. در صف خرید نان، گرفتن غذا در هیئت و بسیاری دیگر.
5.    عوامل درونی و بیرونی بدن انسان (درونی مانند فعل و انفعالات شیمیایی داخل بدن و بیرونی مانند گرما و...) كه البته خیلی راحت تر از قبلی ها قابل تشخصی و درمان است و حتی می شود پیشگیری كرد.
كافی است در شرایط هوای گرم، تا می توانیم بر تصمیمات خود زمان بگذاریم. مثلاً به جای اینكه در 2ثانیه به سوال مشتری یا ارباب رجوع جواب بدهیم، در 10 ثانیه جواب بدهیم تا بیشتر نسبت به كلماتمان دقت كنیم. البته این موضوع برای شرایط هوای گرم است نه اینكه مثلاً در فصل تابستان زیر كولر گازی بنده خدا ارباب رجوع را ساعت ها معطل چند سوال بگذاریم و نیز برای وقتی كه می دانیم چندان اعصاب روبراهی نداریم و ممكن است پرخاشگری كنیم چون امام خامنه ای (مدظله) فرمودند: "فرد مؤمنی كه وظایف خود را انجام می دهد و حسن خلق دارد به مؤمنی كه خوش اخلاق نیست برتری دارد."
خوردن آب زیاد و خنك (نه خیلی سرد كه برای بدن ضرر دارد)، استحمام زیاد، پوشیدن لباس سفید و... راه حل ها دیگر این معضل هستند.