تبلیغات
کربلا - واقعه حَرِّه

کربلا، ما را نیز در خیل کربلاییان بپذیر...

واقعه حَرِّه

 

نوع مطلب: دین و ایمان ،

واقعه حره دقیقاً در سال شصت و سه هجری اتفاق افتاده است. جریان به طور خلاصه به این صورت است كه در سال شست و دو هجری جوان كم تجربه ای از بنی امیه والی مدینه شد. او فكر كرد برای به دست آوردن دل شیعیان مدینه خوب است عده ای از آنها را برای مسافرت و دیدار با یزید دعوت كند و همین كار را كرد. عده ای از سران مسلمانان و بعضی از صحابه و بزرگان مدینه را – كه غالباً از علاقه مندان به امام سجاد(ع) بودند-برای رفتن به شام دعوت كرد كه بروند با یزید مأنوس شوند و این اختلافات كم شود. اینان به شام رفتند و با یزید ملاقات كردند و چند روزی مهمان او بودند و پذیرایی شدند.
 یزید به هركدام از آنها مبالغ زیادی پول – در حد 50هزار درهم و 100هزار درهم – داد و اینها به مدینه برگشتند.
همین كه به مدینه رسیدند، چون فجایعی كه در دستگاه یزدی اتفاق می افتاد دیده بودند، زبان به انتقاد از یزید گشودند.
مسئله درست به عكس شد. اینها به جای تعریف از یزید مردم را به جنایات او آگاه كردند و به مردم گفتند: یزید چگونه می تواند خلیفه باشد در حالی كه او شُربِ خَمر، بازی با سگ ها  و اهل انواع فسق و فجور است و ما او را از خلافت خلع كردیم.
عبدالله بن حَنظَله یكی از مردمان با شخصیت و موجه مدینه بود كه پیشاپیش مردم علیه یزید قیام كردند و یزید را خلع و مردم را به سوی خود دعوت نمودند.
این حركت موجب آن گردید كه یزدی از خود عكس العمل نشان دهد و در نتیجه یكی از سرداران پیر و فرتوت بنی امیه به نام مسلم بن عُقبه را را همراه با عده ای به مدینه فرستاد و از او درخواست كرد كه مردم مدینه را خاموش كند. مسلم بن عقبه به مدینه آمد و چند روزی شهر را به منظور درهم شكستن مقاومت مردم محاصره كرد. سپس وارد شهر شد و آن قدر كشتار و ظلم كرد و فجایع به بار آورد كه در تاریخ اسلام جزءِ نمونه های كم نظیر است.
او چنان در كشتار و ظلم زیاده روی كرد كه پس از آن حادثه، او را مُسرف نام گذاشتند و به او مُسرف بن عقبه می گفتند. ماجرای های واقعه حره زیاد است و من نمی خواهم شرح تمام ماجراها را بدهم، همین را باید بگویم كه آن حادثه، بزرگترین وسیله ارعاب دوستان و پیروان اهل بیت شد، به خصوص در مدینه كه عده ای گریختند، عده ای كشته شدندو گروهی از یاران خوب اهل بیت همچون عبدالله بن حنظله و دیگران به شهادت رسیدند و جایشان خالی ماند.

--------------
برگرفته از كتاب "انسان 250ساله" امام خامنه ای(مدظله العالی)


«و امـــروز، مـیـانـمــار»

میانمار