تبلیغات
کربلا - سفر چرا؟

کربلا، ما را نیز در خیل کربلاییان بپذیر...

سفر چرا؟

 

نوع مطلب: اجتماعی ،

دیده ایم در سفرهایمان افرادی را که بی اخلاقی می کنند و بی فرهنگی. مثلاً یادگاری نوشتن، زباله ریختن و بسیاری از این موارد که حتماً به آن برخورد کرده ایم.

هرچه فکر می کردم به نتیجه نمی رسیدم که چرا این افعال که همه میدانیم عیب است باز از خودمان(شاید) و اطرافیان مان روی می دهد.

شاید اصلی ترین دلیل آن، نداشتن هدف از سفر است. بعضی می خواهند به هر دلیل بخندند. نشان دهدند که شادند. تظاهر کنند که دارند از شرایط لذت می برند. اما واقعاً این طور نیست. چون اصلاً نمی دانند برای چه از دیار خود رها شده اند.

خودم زیاد فکر کردم و به نتایجی رسیدم ولی دلالیل ذیل کامل تر بود که منبعش در آخر اومده:

1-     تفرج1: خاطرات خوب و بد در ذهن همه ما نقش بسته و گاهی دلمان را خوش و گاهی ناخوش می کنند. هجرت از  ولایت خود، رهایی از قید این خاطرات ناخوش است.

2-     تجارت2: شاید مستقیم برای تجارت و فعالیت اقتصادی  سفر نکنیم و شاید در حین سفر به فعالیت های اقتصادی توجه کنیم و به عنوان الگو استفاده کنیم

3-     علم اندوزی3: این دیگه مخصوص سفرهای علمی می باشد. نه بابا، من و تویی هم که می ریم کاشان باید نگاهی بیندازیم به نحوه ساخت و ساز خانه تاریخی بروجردی ها. وقتی میریم به یزد باید توجه کنیم به اینکه چه جوری این بادگیرها هوای خنک رو با هوای گرم جابجا می کردند و از این دست موارد.

4-     آشنایی با آداب و رسوم4: همه آداب و اخلاق ها، آداب و اخلاقی نیست که مردم دیار من و تو می دانند. وقتی سفر می کنیم به دگر شهرها با یک سلسه آداب دیگر برخورد می کنیم و احیاناً متوجه می شویم که برخوردها و عادت های آنها بهتر از عادت های ولایت ماست.

5-     همنشینی با افراد مختلف مخصوصاً بزرگان5: در سفر همین که با افراد مختلف سرصحبت باز میشه و حرف میزنی خودش باعث افزایش آگاهی و علم و ادب و شعور میشه. چه رسد به وقتی که در شهری که میرویم، بزرکی هم  در آن شهر ملاقات کنیم.

 

------------------------------------------

شعر ذیل از حضرت علی(ع) است:
تَغَرَّب عَنِ الاَوطانِ فی طَلَبِ العُلی             وَ سافِر فَفیِ الاَسفارِ خَمسُ فَوائِد

تَفَـُّرجُ هَــمَّ  وَ  اکـتِسابُ  مَـعیـشَه             وَ عِـلـمٍ وَ آدابٍ وَ  صُـحبَـهٍ  مـاجِـد

1-     تفرج هم

2-     واکتساب معیشه

3-     و علم

4-     و آداب

5-     وصحبه ماجد

برگرفته از کتاب آزادی معنوی شهید مطهری(با تلخیص و اضافات)